PİLOTAJ (İNGİLİZCE)

Sivil Havacılık Yüksekokulu

Bölüm Hakkında

Pilotaj Bölümümüz 30 Mart 2021 tarihinde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) tarafından Onaylı Eğitim Organizasyonu olarak yetkilendirilmiştir (Yetki belgesi No: TR.ATO.060). Onaylı Eğitim Organizasyonu, Pilot lisansı alınmasına esas oluşturan teorik bilgi ve uçuş eğitimini verebilecek ve SHGM tarafından onaylanmış eğitim kuruluşunu ifade eder.

Pilotaj Bölümüne girmeye hak kazanan öğrencilerimiz, geleceğimizin pilotları, Üniversitemize kayıt yaptırdıkları andan itibaren konusunda uzman eğitim kadromuz ve yöneticilerimiz tarafından program hakkında bilgilendirilip eğitim süreleri boyunca da yakınen takip edilirler. Teorik ve uygulamalı uçuş eğitimlerini kapsayan pilotaj programında bu takip gerçekten çok önemli olup, ulusal ve uluslararası mevzuatlara göre uyulması gereken tüm esaslar SHGM tarafından onaylanmıştır.

Bölümümüzün eğitim dili İngilizce olup ilk yıl öğrencilerimize İngilizce Hazırlık eğitimi sunulmaktadır. Bununla birlikte eğer öğrencilerimiz, üniversiteye kayıtları akabinde yapılacak olan hazırlık muafiyet sınavında başarılı olurlarsa, bu İngilizce hazırlık sınıfından muaf tutulurlar ve doğrudan bölüm derslerine başlayabilirler.

Pilotaj Lisans Programımız 8 dönemden oluşmaktadır:

Ø  İlk 2 dönem havacılık ve mühendislik alanının temel dersleri okutulur.

Ø  3. dönemde ise Hususi Pilot Lisansı (PPL) için gerekli olan teorik dersler verilir. Bu dönemin sonunda öğrenciler SHGM tarafından düzenlenen sınava girerler ve başarılı olanlar PPL uçuşlarına başlayabilecekleri 4. döneme geçmiş olurlar.

Ø  PPL uçuşlarının yapılacağı 4. dönem, anlaşmalı olduğumuz Uçuş Okulu’nda geçer ve bu aşamada öğrencilerimiz SHGM tarafından belirtilen minimum 45 saatlik uçuşlarını tamamlayarak PPL lisansını almaya hazır hale gelirler. Devamında, SHGM tarafından yapılacak kontrol uçuşunda başarılı olan öğrencilerimiz Hususi Pilot Lisansı (PPL) almaya hak kazanırlar.

Ø  PPL lisansını alan öğrencilerimiz, 5. ve 6. dönemlerde Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı (ATPL) alabilmek için Üniversitemizde teorik derslerini almaya devam ederler. SHGM’ye göre, ATPL lisansı alabilmek için gerekli olan minimum 650 saatlik süreç dengeli bir şekilde 5. ve 6. döneme yayılır. 6. dönemin sonunda, öğrenciler SHGM tarafından düzenlenen ATPL sınavlarına girerler ve başarılı olmaları halinde ATPL uçuşlarına başlayabilmek için 7.ve 8. döneme geçmiş olurlar.

Ø  7. ve 8. dönemlerde öğrenciler, ATPL için gerekli olan uçuşlarını yine anlaşmalı Uçuş okulunda tamamlarlar. Aynı şekilde bu dönemlerde de öğrencilerimize mesleki bilgi ve farkındalıklarını artıracak, onları mezun olduklarında bir adım öne taşıyacak konularda seçmeli dersler verilir. Bu dönemin sonunda uçuşlarını tamamlayan öğrencilerimiz SHGM tarafından yapılacak sınavda başarılı olmaları halinde ATPL lisansını da almış olarak Üniversitemizden mezun olurlar.

Özet olarak dört yıllık eğitim süresini başarıyla tamamlayan öğrencilerimiz,

(1) Hususi Pilot Lisansı (İng: Private Pilot License, PPL),

(2) Gece Uçuş Yetkisi (İng: Night Rating, NR),

(3) Ticarî Pilot Lisansı (İng: Commercial Pilot License, CPL),

(4) Aletli Uçuş Yetkisi (İng: Instrument Rating, IR),

(5) Çok Motor Yetkisi (İng: Multi-Engine, ME)

(6) Havayolu Nakliye Pilotu Lisansı (İng: Airline Transportation Pilot License, ATPL) sahibi olurlar. (Burada sözü edilen lisans “ATP Frozen”, yani yetki imtiyazı dondurulmuş lisansı ifade etmektedir. Bir havayolunda, belirlenen kriterler doğrultusunda ATPL’e dönüşmektedir.)

  

Kayıt Olmak İçin Ön Koşullar

Üniversitemiz Pilotaj Bölümüne kayıt yaptırabilmek için Sivil Havacılık Genel Müdürlüğünce yetkilendirilmiş Havacılık Tıp Merkezlerinden alınmış 1’inci Sınıf Sağlık Sertifikası almak ve geçerli olduğu tarihin sonunda yenilenmek zorundadır.

Bölümle ilgili hususlar PİLOT LİSANS YÖNETMELİĞİ (SHY-1) kapsamında yürütülmektedir.

 

Mezuniyet

Üniversitemiz Pilotaj Bölümünden mezun olabilmek için aşağıdaki şartların sağlanması gerekir:

Ø  Lisans programında yer alan tüm teorik ve uygulamalı derslerden başarılı olmak,

Ø  SHGM tarafından yapılan PPL ve ATPL sınavlarından başarılı olmak,

Ø  Uçuş eğitimlerinin tüm aşamalarını başarıyla tamamlamak.

Müzik anadal programından Meslek Yüksekokulu Çift Anadal yapılabilecek ikinci anadal programları;

PİLOTAJ (İNGİLİZCE) BÖLÜMÜ ÖĞRETİM ELEMANLARI

İlhami Çolak
Prof. Dr. İlhami Çolak /
Pilotaj (İngilizce)
Elif Özsoy
Dr. Öğr. Üyesi Elif Özsoy /
Pilotaj (İngilizce)
Rüştü Salim Savaş Biçer
Dr. Öğr. Üyesi Rüştü Salim Savaş Biçer /
Pilotaj (İngilizce)
Ahmet Tevfik DEMİRTEPE
Öğr. Gör. Ahmet Tevfik DEMİRTEPE /
Pilotaj (İngilizce)
Gülay TANGÜN
Öğr. Gör. Gülay TANGÜN /
Pilotaj (İngilizce)
Mustafa Kızıl
Arş. Gör. Mustafa Kızıl /
Pilotaj (İngilizce)
Foto Galeri
Back to top of page