Resmi web sitemize gitmek için tıklayınız!

Sıkça Sorulan Sorular

İki yılda bir Kasım ayında Üniversitemiz Rektörlüğü adına, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığının gerçekleştirdiği seçim sonucunda Öğrenci Konseyi üyelerini belirlenir ve birimleri oluşturulur. Öğrenci Konseyi üyeleri üniversitemiz içinde düzenlenen her türlü etkinliğin koordine edilmesinde ve konseyin diğer çalışmalarının yürütülmesinde etkilidir. Öğrenci Konseyi bu çalışmalarını yürütürken üniversitemizdeki tüm birimlerle işbirliği içindedir.

Nişantaşı Üniversitesi Rehberlik ve Kariyer Daire Başkanlığı’ndan bilgi alabilirsiniz. 0212 210 10 10 no’lu telefondan ulaşabilir ya da info@nisantasi.edu.tr adresine mail atabilir, www.nisantasi.edu.tr adresinde bulunan Nişantaşı Üniversitesi Online Destek Hattı’ ndan bilgi alabilirsiniz. Ayrıca www.nisantasi.edu.tr ve http://aday.nisantasi.edu.tr adresinden ilgili fakülte ve bölümlerin bilgilerine ulaşabilirsiniz. Nişantaşı Üniversitesi’ni Facebook, Twitter ve Instagram üzerinden takip ederek sorularınızı bizlere ulaştırabilirsiniz.

Lise veya dengi bir öğretim kurumundan mezun öğrenciler, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (ÖSYS) sonrasında üniversitemizin ÖSYS puanına göre öğrenci alan programları tercih etmeleri ve bu programlardan herhangi birine ÖSYM tarafından yerleştirilmeleri durumunda üniversitemizde öğrenim görmeye hak kazanırlar.

Nişantaşı Üniversitesi, Nişantaşı Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 2010 yılında kurulmuştur.

Biz, hayatın, hayallerin ürünü olduğuna; hayallerin hedefleri, hedeflerin hayatı meydana getirdiğine inanan; işine kalbini de aklı kadar katan büyük bir aileyiz. Çıktısı bilim olan bir iş yapmanın gereği; farklı bakmanın, farklı görmenin, değişmenin ve değiştirmenin gücüne inanıyoruz. Bize dokunan her bir insanın hayatını, hedefleri ve hayalleri yönünde değiştirmek; önce çevremizi, sonra ülkemizi, ardından tüm dünyayı güzelleştirmek hedefiyle yürüyoruz. Bu yolda, öğrencilerimizi yalnızca derslere değil, hayata hazırlıyoruz; onlara sadece müfredatı değil, mesleklerini öğretiyoruz; hayatı teoride bırakmıyor, deneyimletiyoruz. Bir dünya üniversitesi olarak, yerel değerlerine sahip çıkan dünya insanları yetiştiriyoruz. Dört duvarla çevrili, kapalı bir eğitim kurumu değil, yüzü hayata, çevresine, tüm dünyaya dönük yaşayan ve her an nefes alan bir üniversiteyiz.Öğrencilerimize kendilerini tanımaları, hayallerini tanımaları, hedeflerini belirlemeleri, o hedefleri teker teker aşmaları yönünde fırsatlar sunuyor, onları da bizimle ve tüm dünyayla beraber değişmeleri ve gelişmeleri yönünde yüreklendiriyoruz. Çünkü biliyoruz ki hayaller, hayatı değiştirir. Bir kişi değişirse, dünya değişir.

Grafik Tasarımı, Müzik, Sahne ve Gösteri Sanatları, Tekstil ve Moda Tasarımı, Hava Trafik Kontrol ve Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu bölümlerimize özel yetenek sınavıyla öğrenci alıyoruz. Özel Yetenek sınav tarihlerini web sayfamızda duyuruyoruz.

Lisans programlarımıza öğrenci kabulü üniversitemiz tarafından önerilen ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından onaylanan kontenjanlar dahilinde yapılır. 2017 ÖSYS sonucunda öğrenci kabul etmek üzere sunulan kontenjanlarımızı web sitemizde aday öğrenciler bölümünden inceleyebilirsiniz. Tercihleriniz arasında göstermek istediğiniz programlarımızın kod numaralarını 2017 ÖSYS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzundan kontrol etmenizi öneririz.

Nişantaşı Meslek Yüksekokulu bünyesinde önlisans programlarımız bulunmaktadır.

Hayır, tüm üniversitelerin lisans programlarına öğrenci kabulü ÖSYM tarafından merkezi olarak yapılmaktadır. Üniversitemize başka bir yerleştirme şekli yoktur.

İlk yerleştirme sonrasında açık kalan kontenjanlarla ilgili bilgileri ÖSYM tarafından hazırlanan Ek Yerleştirme Kılavuzu’ndan takip edebilirsiniz.

Evet, var. Lisans programlarımıza yabancı uyruklu öğrenci kabulü, YÖK’ün ilgili yönetmelik hükümleri ve Senato tarafından belirlenen esaslar ve kontenjanlar çerçevesinde yapılır.

Üniversitemiz dikey geçiş yolu ile öğrenci kabul etmektedir. Kontenjanlar ve puanlarla ilgili bilgileri ÖSYM tarafından hazırlanan Dikey Geçiş Kılavuzu’ndan takip edebilirsiniz.

YÖK tarafından denkliği belirlenen yurtiçi veya yurtdışı bir yükseköğretim kurumunun eşdeğer bir lisans programından yatay geçiş yolu ile öğrenci kabulü, YÖK’ün “Yükseköğretim Kurumları Arasında Önlisans ve Lisans Düzeyinde Yatay Geçiş Esaslarına İlişkin Yönetmelik” hükümleri dikkate alınarak, Yönetmelik tarafından belirlenen esaslar ve kontenjanlar çerçevesinde yapılır.

Bir yükseköğretim kurumu mezunu veya öğrencisi olan adayların herhangi bir programda kayıtlı olmadan üniversitemizde sunulan dersleri “Misafir Öğrenci” statüsünde almaları mümkündür. Misafir Öğrenci kabulü, YÖK’ün ilgili mevzuat hükümleri ve Yönetmelik tarafından belirlenen esaslar çerçevesinde yapılır. Misafir öğrencilere aldıkları dersleri ve notları gösteren bir belge verilir.

Üniversitemizde öğrenim dili Türkçe’dir.

Üniversitemiz, öğrencilerine ana lisans programlarına ek olarak ikinci bir dalda lisans diploması alma ya da bir yandal programında öğrenim görme olanağı tanımıştır. Nişantaşı Üniversitesi lisans öğrencileri, istedikleri ve gerekli koşulları yerine getirdikleri takdirde “Çift Anadal” (doublemajor) ve “Yandal” (minor) programlarına girebilmektedirler.

Nişantaşı Üniversitesi, yurtdışından çeşitli ülkelerle yaptığı anlaşma ya da imzaladığı protokollerle çok sayıda üniversite ile işbirliği içindedir.

Öğrenciler, belgelemek koşulu ile sağlık, askerlik, maddi, aile, kişisel, akademik, yurtdışında eğitim, beklenmedik zorunlu olaylar gibi nedenlerle kayıt dondurma başvurusunda bulunabilirler. Yeni öğrenciler, ancak üniversiteye kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra kayıt dondurma başvurusunda bulunabilirler.

Üniversiteye Giriş Başarı Bursu, Üniversite İçi Başarı Bursu, Spor Bursu, Nişantaşı Eğitim ve Kültür Vakfı Bursu gibi.

Erasmus+ Değişim programı kapsamında öğrencilerimizin minimum 2,20 not ortalamalarının olması ve yabancı dil sınavından minimum 50 puan almaları gerekmektedir. Değişim programlarına meslek yüksekokulu ve fakültelerdeki bölümlerde okuyan öğrencilerimiz 2’nci sınıftan itibaren faydalanabilirler. Erasmus+ programları altında bir diğer önemli program da Erasmus+ stajıdır. Öğrencilerimiz okudukları alana ilişkin olarak 2 ila 12 ay arasında Avrupa’da bir şirkette staj görme şansı yakalayabilirler. Birinci sınıfı bitiren öğrencilerimizin minimum 2,20 not ortalaması ve yabancı dil sınavından minimum 50 puan almaları koşuluyla programdan faydalanma şansları bulunmaktadır.

Erasmus+ programı ile öğrencilerimiz Avrupa’da; Belçika, Bulgaristan, Hırvatistan, Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti, Çek Cumhuriyeti, Almanya, Yunanistan, İtalya, Litvanya, Polonya, Portekiz, Romanya, Slovakya, Slovenya ve İspanya’daki anlaşmalı üniversitelerimize gitme şansını yakalayabilirler. Üniversitemizin, Erasmus+ programı kapsamında; Avrupa’daki 15 ülkede 70’in üzerinde anlaşması bulunmaktadır. Program kapsamındaki anlaşmalı üniversitelerimiz ile ilgili ayrıntılı bilgiye linkten ulaşılabilir: http://www.nisantasi.edu.tr/by-country

Yurtdışı öğrenci değişim programlarına ek olarak Nişantaşı Üniversitesi’nin diğer programlar vasıtasıyla anlaşmamızın bulunduğu üniversiteler: Pukyong Üniversitesi (Güney Kore); Solbridge Üniversitesi (Güney Kore), International Burch Üniversitesi (Bosna Hersek).

Üniversitemizde yabancı dil eğitimi Rektörlük’e bağlı Yabancı Diller Bölümü bünyesinde yürütülmektedir.1- İngilizce Hazırlık Programı: İngilizce Hazırlık Programı, 5 seviyeli (A1, A2, B1, B2, C), 2 yarı dönemli, devam mecburiyeti %70 olan ve toplamda her dönem 15’er hafta süren bir programdır. Nişantaşı Üniversitesi Fakülte ve Meslek Yüksekokulu’nun İngilizce olan 2 bölümüne kayıt yaptıran ve Türkçe bölümlerden zorunlu ya da isteğe bağlı olarak İngilizce Hazırlık Programı’na katılmak isteyenler içindir. 2- Zorunlu Yabancı Dil Dersleri:Yükseköğretim Kanunu gereği tüm lisans ve önlisans öğrencilerinin alması gereken zorunlu yabancı dil dersleri dört dönem olarak yürütülmektedir. 3- Seçimlik/Zorunlu Ek Yabancı Dil Dersleri:Öğrencilerimizin mesleki yabancı dil düzeylerinin geliştirilmesi amacıyla İngilizce dışında isteğe bağlı/zorunlu yabancı dil dersleri verilmektedir (Almanca, Fransızca, Çince, Rusça)

Nişantaşı Üniversitesi olarak, hızla gelişen dünyada değişime ayak uydurmak ve donanımlı dünya vatandaşları yetiştirmek amacıyla  kurduğumuz NeoTech Campus’ta gerçekleştirdiğimiz ezber bozan yeniliklerle geleceği bugünden yakalıyoruz. En büyük projemiz olan yeni kampüsümüzde Türkiye’yi yüksek teknolojiyle taçlandırdığımız ayrıcalıklı bir eğitimle tanıştırıyoruz. İstanbul’un kalbi Maslak’ta yer alan yeni kampüsümüzde yükselenin yalnızca yapılar değil, insan olmasına da özen gösteriyoruz. Öğrencilerimizin ve akademisyenlerimizin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla tasarlanan kampüsümüzde kapı önlerinde yer alan bilgilendirme ekranları, ileri teknoloji projeksiyonlar, akıllı kürsüler, akıllı mikrofon ve akıllı sınıf kameralarıyla donatılan akıllı sınıflar yer alıyor. NeoTech Campus içinde yer alan derslikler, sağlık laboratuvarları, mahkeme salonları, geniş kullanım olanaklarına sahip eczacılık ve biyokimya laboratuvarları, havacılık ve denizcilik simülatörleri; mimarlık/iç mimarlık çizim laboratuvarları, mühendislik uygulama laboratuvarları, moda-tekstil atölyeleri, bilgisayar laboratuvarları, grafik tasarım atölyeleri, radyo-televizyon stüdyoları, büyük otel ve restoranların mutfaklarıyla boy ölçüşebilecek gastronomi mutfakları öğrencileri eğitimde bir adım ileriye taşıyor. Sanat ve spor olanakları olan, oldukça geniş bir açık alanı bulunan kampüsümüzde öğrencilerimiz yalnızca derslere değil, sosyal hayata da hazırlanıyorlar. Bilimsel ve teknolojik eğitime verdiği değeri öğrencilerine yansıtmak isteyen Nişantaşı Üniversitesi, yüksek teknoloji ile kurulan NeoTech Campus ile geleceğin gerçek sahibi gençleri Eğitim Devrimi’nin bir parçası olmaya davet ediyor.

Üniversitemizin üç kampüsünde de birer kütüphane bulunmaktadır. Merkez Kütüphanemiz Bayrampaşa Kampüsü’ndedir. Çalışma alanı 280 m², e-kütüphane alanı 47 m² olmak üzere toplam 327 m²’lik bir alana sahip olan Merkez Kütüphanemizin 150 kişilik oturma kapasitesi bulunmaktadır. Yaklaşık 30 bin raf kapasitesi olan merkez kütüphanemizde kayıtlı 10 bin kitabımız, 125 süreli yayınımız, 24 adet basılı tezimiz ve 20 adet multimedya koleksiyonumuz bulunmaktadır. Osmanbey Kampüsümüzde bulunan kütüphanemiz çalışma-okuma salonu olarak hizmet vermektedir. Yaklaşık 200 m²’lik kapalı alana sahip olan kütüphanemiz 60 öğrenci oturma kapasitesindedir. Yaklaşık 6 bin kitap bulunan kütüphanemizin koleksiyonu, ağırlıklı olarak hazırlık bölümlerimizi destekleyici yabancı dil gramer kitapları ve yabancı dil öykü-roman türünde kaynaklardan oluşmaktadır. Önlisans programlarını destekleyici kaynak kitapların yanı sıra psikoloji, felsefe, siyaset, tarih, sanat ve edebiyat türünde eserler Osmanbey Kampüsümüzdeki kütüphane koleksiyonumuzu oluşturmaktadır. Sadabad Kampüsümüzde bulunan 100 öğrenci kapasiteli 150 m²’lik üçüncü kütüphanemiz en son teknolojik olanaklarla donatılmış bir e-kütüphane olarak yapılandırılmıştır. Kütüphanemizde bulunan e-kütüphane kaynaklarına, tüm öğrencilerimiz kişisel bilgisayarlarını kullanarak dünyanın her yerinden 7 gün 24 saat ulaşabilmektedirler. Üniversitemiz ANKOS’a (Anadolu Üniversitesi Kütüphaneler Konsorsiyumu) üye olup YORDAM Kütüphane Bilgi Belge Otomasyon Programı kullanmaktadır.

Nişantaşı Üniversitesi’nde öğrenciler, bir yandan eğitimlerini sürdürürken diğer yandan üniversite içinde veya yakın çevredeki firmalarda çalışma fırsatına sahiptirler. İlgi ve becerileri doğrultusunda, çalışan öğrenci programına başvuran öğrenciler eğer üniversite içerisinde çalışmak isterlerse, ihtiyaçlar ve uygunlukları ölçüsünde değerlendirilirler. Üniversite dışında çalışan öğrencileri, işbirliği yaptığımız danışmanlık firmaları aracılığıyla veya firmaların ihtiyaçlarına göre yönlendirerek uygun koşullarda çalışmalarına olanak sağlanır. Bu sayede iş deneyimi sağlanan öğrenciler, okurken para kazanmaya da başlar. Ayrıca yarı zamanlı olarak çalışmaya başlayan öğrencilerimizden, mezuniyetleriyle tam zamanlı çalışmaya devam edenler de mevcuttur. Çalışma programları öğrencilerin ders saatlerine göre düzenlendiği için, derslerinin aksaması söz konusu olmaz. Programa katılan öğrenciler, üniversitemiz içerisinde sağlık kültür ve spor daire başkanlığı, bilgi işlem, kariyer merkezi, kütüphane, kurumsal iletişim ve tanıtım, öğrenci işleri, mali işler gibi birimlerde görev yapar.

Sektör İlişkileri Daire Başkanlığı Birimi'nin temel amacı, tüm öğrenci ve mezunlarımıza Türkiye’de ve dünyada, iş yaşamında tercih edilen ve hem kendilerini hem de kariyerlerini geliştirebilen profesyoneller olma yolunda destek olmaktır.

Sektör İlişkileri Daire Başkanlığı Birimi’nin temel amacı, tüm öğrenci ve mezunlarımıza Türkiye’de ve dünyada, iş yaşamında tercih edilen ve hem kendilerini hem de kariyerlerini geliştirebilen profesyoneller olma yolunda destek olmaktır. Sektör İlişkileri Daire Başkanlığı Birimi öğrencilerimizin ve mezunlarımızın kendilerini tanımalarına ve kariyer hedeflerini belirlemelerine yardımcı olur. Sektörleri ve meslekleri yakından tanımaları konusunda onlara destek verir. Bu amaçla seminerler, kariyer günleri organizasyonları düzenler. Birimimiz, tüm öğrencilerimizin istedikleri zaman uğrayabilecekleri ve kariyerleri ile ilgili her türlü konuda danışabilecekleri bir merkez olarak hizmet verir. Sektör İlişkileri Daire Başkanlığı Birimi, tüm öğrencilerimizin okullarını bitirmeden kurumsal firmalarda stajlarını yapmalarını sağlayarak, iş hayatını tanımalarına ve kendilerini piyasanın isteklerine göre hazırlamalarına yardımcı olur. Ayrıca iş hayatını oluşturan firmalarla sıkı bir diyalog kurarak iş hayatının ihtiyaçlarını ve isteklerini öğrenir ve bu konuda öğrencileri yönlendirir.