Tıbbi Laboratuvar Teknikleri

Mesleki Rehberlik Uzmanı

Yetkili Telefon/Whatsapp Instagram Mail Fakülte/Bölüm/Program
Paşa Ufuk Bektaş 0530 342 83 02 Instagram Profili [email protected]

Tıbbi Laboratuvar Teknikleri (I. ve II. Öğretim)

Bölüm Hakkında

Tıbbi laboratuvar sektöründe her geçen gün özel ve resmi kuruluşlara ait laboratuvarlar artmaktadır. Bu programın amacı, sağlık kurumları bünyesindeki tanı ve tedavi laboratuvarlarında hastanın durumu ile ilgili olarak, hekimin gerekli gördüğü tıbbi analizleri yapan kişilere eğitim vermektir. Bu nedenle öğrenciler iki yıl boyunca teorik ve pratik derslerde öğrendikleri bilgi ve becerileri, uygulamalı olarak geliştirmek için dördüncü yarıyılda dönem içi rutin laboratuvar uygulaması ve ikinci ve dördüncü yarıyıl sonunda yaz stajı yaparlar.

Çalışma Olanakları

Bu program mezunlarının çalışma alanları şöyledir: Hastaneler, tıp fakülteleri, özel tahlil laboratuarları, diğer sağlık kuruluşlarının araştırma merkezleri, hıfzısıhha enstitüleri ve gıda sanayi işletmeleri.

Dersler Hakkında

Tıbbi laboratuvar teknikleri programı müfredatı, çalışma hayatının her kademesinde kullanılabilecek bilgilerin yer aldığı derslerden oluşmaktadır. Mendel genetiği, moleküler biyolojiye giriş, deontoloji, tıbbi terminoloji, patoloji, biyofizik bölümün belli başlı dersleridir.

Bu bölüm Meslek Yüksekokulundaki tüm programlar ile Çift Anadal yapabilir.