Hava Trafik Kontrol Kule ve Radar Simülatörü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi, TÜBİTAK ve HAVELSAN ortaklığında üretilmiş yüzde yüz yerli ve milli bir sistemdir. Simülatör sistemi başlangıç seviyesinden ileri düzey eğitimlere kadar kontrolör adaylarının tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde Devlet Hava Meydanları’nın 1600 kontrolörünün tecrübesiyle tasarlanmış, üretilmiş ve Nişantaşı Üniversitesi’nde eğitime sunulmuştur.

HAVELSAN'ın simülatör alanındaki teknolojik altyapı ve tecrübesi ile katkı sağladığı proje, Türkiye'de ilk kez arkadan yansıtmalı 360 derece meydan kontrol simülatörü olup, yaklaşma/yol kontrol radar simülatörü ve 360 derece görselliğe sahiptir.

Genişleyebilir bir yapıda tasarlanan AtcTRsim, Nişantaşı Üniversitesi Hava Trafik Kontrol öğrencilerine ileri düzey eğitimlerinin verilmesini ve öğrencilerin profesyonel becerilerinin geliştirilmesini hedeflemektedir. Ayrıca kontrolörlerin acil durumlara karşı hazır hale getirilmesi, hava sahası yapılanma/ modifikasyon çalışmalarında hava sahasında sonradan meydana gelebilecek yapısal değişikliklerinin oluşması ve yeni operasyon tekniklerinin ortaya çıkması durumlarında eğitimlerin en son ve güncel olarak verilmesi için yerli imkanlarla tasarlanmış bir proje özelliği taşımaktadır.

Nişantaşı Üniversitesi, bir ilke imza atarak Hava trafik kontrolüne yönelik bu derece gelişmiş bir simülatörü ilk kez edinen bir üniversite olma özelliğini taşımakta ve bu simülatör sektörel ve pratik alanda öğrencilere maksimum fayda sağlamaktadır.