Resmi web sitemize gitmek için tıklayınız!

Birkan Akpınar

Londra Yolcularına !!!

Merhaba sevgili arkadaşlarım;

Öncelikle Londra’ya gidecek arkadaşlarımızı şimdiden tebrik ediyorum ve ne kadar şanslı olduğunuzu bilmenizi istiyorum.

Sizlerin de heyecanını paylaşan biri olarak Londra hakkında kendi tecrübe ve deneyimlerimi sizlerle paylaşacağım.

İlk olarak kültür ve sanat başkenti olan Londra’nın her sabah aynı heyecanla uyanmamı sağlayan ve beni en çok etkileyen tarafı hala o eski filmlerdeki gibi tarih kokan caddeleri ve insanlarıdır. Londra’da bulunduğum süre boyunca tiyatroları festivallere katılmak, bisikletle şehri gezmek dışında hafta sonları Oxford, Cambridge, Liverpool, Manchester şehirlerini gezme fırsatı buldum, hepsinin bana İngilizcemi geliştirmemde ayrı ayrı katkıları oldu.

Ayrıca Londra’nın nüfusunun yaklaşık yarısını İngilizler dışındaki yabancı uyruklu insanlar oluşturuyor, bu sayede birçok farklı milletten yeni arkadaşlar edinip çok farklı kültürden insanlar tanıdım, arkadaşlık yaptım, en güzeli ise ders bitse bile eğitiminizin sizi gezerken, arkadaşlarınızla vakit geçirirken devam etmesi. Yaptığınız her etkinliğin size İngilizce olarak geri kazanımı ve her dakika yeni kelimeler ve deyimler öğrenmenin verdiği özgüven ve mutluluk...

Son olarak, sizlere verebileceğim en önemli tavsiye, her dakikanızı değerlendirmeniz, zamanınızı yurtta değil Londra sokaklarında yabancı arkadaşlarınızla geçirmeniz; iyi kötü, doğru yanlış demeden, pes etmeden, sıkılmadan, utanmadan tüm iletişiminizi İngilizce yapıp, arkadaşlarınızla bolca vakit geçirmeniz.

Tüm arkadaşlarıma başarılar dilerim.

DO NOT WASTE YOUR TIME !!!

Birkan Akpınar
İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi
Yeni Medya Bölümü (İng)

Devamını Oku... »

Efe Deredam

Merhaba Arkadaşlar,

Londra’da yaşadığım deneyimleri sizinle paylaşmak isterim. Öncelikle Londra’da İngiliz aile yanında konakladım. Hemen aklınıza nasıl güvendin? Nasıl kalabildin? Diye sorular gelebilir. Kalmaya başladığım ilk günden beri ailelerinin gerçek bir üyesi gibi davrandılar. Benim için endişelenecek herhangi bir şey yoktu. Sizlere de tavsiye ederim. Öğlen okulda öğrendiklerinizi hızlı bir şekilde oradaki ailenizle vakit geçirerek pratiğe çevirebilirsiniz. Sohbetinizle birçok şeyi elde edebilirsiniz, İngiliz ailemin beni gelecek yıllar için davet etmesi gibi...

Dil okulundan bahsetmek gerekirse çok başarılı öğretmenler tanıdım. O öğretmenlerle ders işlemek çok keyifliydi. Dil okulunun sosyal etkinlik kısmı güzel programlarla birlikte çok çeşitli, her katıldığınız programda farklı bilgiler öğrenip, arkadaşlar edineceksiniz.

Ben bulunduğum grubun başarılısı olarak İstanbul’a döndüm. Bunun için çok ders çalışmadım sadece İngiliz gibi yaşamaya çalıştım. Metrolarda ücretsiz gazeteler oluyordu her sabah ilk zamanlarda okuduğumun büyük kısmını anlamasam da okuyordum. Yolda yürürken BBC radyosu dinliyordum. Tek başıma futbol maçlarına gidip İngilizlerin arasına oturuyordum. Londra’da geçirdiğim vaktin büyük kısmı ise uluslararası arkadaşlarla birlikte geçti. Bu mantıklı bir seçimdi benim için neden diye soracak olursanız, kısa birkaç örnekle gayet iyi anlayacaksınız. Şu anda uluslararası arkadaşlarımdan bazıları yanımda beni ziyarete geldiler ve benim onları ziyaret etmem için ısrar ediyorlar. Diğer taraftan Londra’ya ve başka ülkelere, şehirlere giden arkadaşlarım var ve onların arasında sadece Türk arkadaşlarımızla vakit geçirip aylarca A1 seviyesinden fazlasını öğrenemeyen arkadaşlarım var. Güzel örnekler sizin için... Londra ve Dublin’i sizler için büyük fırsatlar olarak görüyorum. Karar sizin dostlar, yolunuz açık olsun.

Efe Deredam
İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi
Psikoloji Bölümü (İng)

Devamını Oku... »

Nurilbertuğ Kocaefe

Nişantaşı Üniversitesi Sivil Havacılık Yüksekokulunda Hava Trafik Kontrol bölümünde 1.sınıf öğrencisiyim. Okulumuzun Londra’da açmış olduğu Yabancı dil eğitimi veren kampüsüne gitme kararını ise hazırlık sınıfında okurken aldım.

Bir insanın hayatta başarıyı yakalayabilmesi ve kendini geliştirebilmesi eğitim ile mümkündür. Bu eğitim okullarda yapılabileceği gibi kişi okul dışında da eğitim alarak kendini geliştirebilir.

Ben ise kendimi dil konusunda daha da geliştirmek için üniversitemizin bize sağlamış olduğu 2 ay süreli Londra’da İngilizce dil programına katıldım. Bize sunulan bu fırsatı en iyi şekilde değerlendirmem gerektiğini biliyordum. Artık Londra’ya gitmek için her şey hazırdı.

26.02.2017 tarihli 13:15 İstanbul/Londra uçağına biletimi almıştım. Ailem, Londra’da bize eşlik edecek olan hocalarımız, arkadaşlarım ve onların aileleri ile uçuş saatimizin gelmesini bekliyorduk. Ailemden ayrılmak benim için zordu çünkü ilk defa yurt dışına çıkıyordum. Ve benim maceram şimdi başlıyordu.

3 saat süren uçak seyahatinden sonra Londra’daydık. Pasaport kontrolünden geçtikten sonra bizleri kalacak olduğumuz yere götürmek için gelen ekiple beraber yola çıktık. Artık Londra’nın büyülü atmosferi içerisindeydik. Kalacak olduğumuz yere gelmiştik. Kapıdan girdik ve resepsiyonda bizi güler yüzlü insanlar karşılayarak giriş işlemlerimizi yaptılar ve oda anahtarlarımızı teslim edip, güzel dileklerde bundular. Eşyalarımızı odaya bırakıp etrafı keşfe çıkmıştık bile.

Hocalarımız ve orda yaşayan halk güler yüzlü, yardım sever oldukları için yabancılık çekmemiştik. Kısa bir turun ve alışverişin ardından artık ertesi gün için hazırlık yapma ve dinlenme vaktimiz gelmişti.

Okulun ilk günü hem çok heyecanlıydım hem de garip bir korku vardı. Biz bu işin üstesinden gelebilecek miydik? Okula ulaşımı metro ile yapmıştık. Hem çok komik hem de garip bir yolculuk olmuştu. Metro çıkışında okula ulaşım yürüme mesafesinde olup 5dk. sürüyordu. Fakat biz ilk gününün heyecanı ile yolu biraz uzatmış ve ilk derse geç kalmıştık. Hemen okula kayıtlarımız yapılıp sınıflarımıza dağılmıştık bile. Sınıflar en fazla 10 kişilikti, hocalar mükemmel, yeni arkadaşlarımız çok iyilerdi. Sınıfımda farklı ülkelerden arkadaşlarımın olması benim için büyük avantajdı. İlk gün tanışma ile geçmişti. Londra’ya alışma sürecim her geçen gün daha da kolaylaşıyordu. Okulun düzenlemiş olduğu etkinlikler sayesinde Londra’yı keşfe çıkıyorduk. Bizim için hem eğitim hem de kültürel açıdan çok büyük katkısı olmuştu programın. Hiç unutamadığım anılarımdan bir tanesi ise Alex isminde olan hocamın yabancı dili bize en iyi şekilde anlatma çabasına hayran kalmıştım. Kendisinin komik ve disiplinli oluşu bizi derse daha da bağlıyordu. Okul bizim için yabancı bir ortam olmaktan çıkmıştı. Zaman o kadar hızlı geçmişti ki, 2 aylık büyülü serüvenin sonuna gelmiştik. Ve inanın hiç geri dönmek istemiyorduk. Okula başladığım zamanla ve iyi dereceyle bitirdiğim gün arasında o kadar çok fark vardı ki ben bile kendime inanamamıştım. Evet, ben bu işi başardım, dedim. Ve şunu tüm samimiyetimle söylüyorum; tekrar o günlere gitmek ve orada bulunmayı çok isterdim. Nişantaşı Üniversitesi’nin öğrencilerine sağlamış olduğu bu eğitimi Londra’ya gitmek isteyen ben de orda eğitim almak istiyorum diyen herkese tavsiye ederim. Eğitime her toplumda büyük önem verilmelidir. Gelecek, gençlerine iyi eğitim veren toplumların olacaktır. Onların doğru şekilde eğitilmesi için uğraşılmalı ve böylece aydınlık yarınlara kavuşulmalıdır.

Nurilbertuğ Kocaefe
Sivil Havacılık Yüksekokulu
Hava Trafik Kontrol Bölümü

Devamını Oku... »